sobota, 27 grudnia 2008

Jaka choinka?

Wprawdzie już po świętach, ale choinki pewnie jeszcze przez kilka dni postoją w naszych domach. Tymczasem dla niejednego zakup świątecznego drzewka stanowić mógł nie lada wyzwanie. W dobie podwyższonej świadomości ekologicznej stajemy przed dylematem: choinka sztuczna, z lasu, a może z recyklingu? Która teraz jest modna, a która przyjazna środowisku?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Przez wiele lat przekonywani byliśmy przecież, że najbardziej szkodliwe jest coroczne wycinanie lasów tylko po to, by przez klika dni cieszyć się żywym drzewkiem w domu. Sztuczne choinki miały być lekarstwem na to oczywiste marnotrawstwo zielonych zasobów natury. W domach zagościły więc idealne stożki choinek, które zastąpić miały te żywicą i lasem pachnące...

Dziś jednak dowiadujemy się, że i te mają swoje wady. Drzewka z PCV już na etapie produkcyjnym stanowią poważne zagrożenie dla środowiska: poprzez emisje pyłów, wyziewy chemiczne itp. Jaka powinna być idealna choinka? Może z recyklingu?

Brak komentarzy: