środa, 28 stycznia 2009

Do czego służy dziś farba?

O tym, że farba zmienia oblicze mieszkania czy domu, nadając mu nowy kolor, wiadomo od dawna. Jednak postęp, jaki dokonuje się w każdej dziedzinie, może zaskoczyć niejednego. Farba przestaje kojarzyć się z wyłącznie z barwnikiem użytym na ścianach czy suficie. Teraz sprawia, że powierzchnie te nabierają dodatkowych właściwości, zachowując się niczym magnetyczne tablice.


To nie wszystko. Życie w wielkomiejskich apartamentowcach ma swoje zalety, ale i wady. Minusy dostrzegamy, gdy łącząc się z internetem, wykrywamy dwadzieścia aktywnych sieci Wi-Fi. Gorzej, bo równie łatwo zobaczyć i nas. Oczywiście, można korzystać z tradycyjnych zabezpieczeń, ale skoro są też nowe możliwości…

Novum polega na tym, że farba, zawierając w swym składzie nanomagnesy z glinu i żelaza, skutecznie potrafi zablokować sygnały o czterokrotnie wyższej częstotliwości niż dotychczas. Udało się to dzięki pracy zespołu badawczego z Uniwersytetu w Tokio. Opracowany przez nich tlenek tłumi fale do 182 GHz.

Zabezpieczenie nie jest tanie, jeśli porównamy jego cenę z tradycyjnymi farbami. Jednak biorąc pod uwagę, jak kosztowna we współczesnym świecie jest informacja, a cenna prywatność, może też warto się zastanowić. Kilogram farby ma kosztować około 14 USD.

Źródło: Gizmodo

Brak komentarzy: