czwartek, 22 stycznia 2009

Dziwne domy

Na całym świecie nie brak budynków, wywołujących zdumienie, skutecznie wykorzystujących efekt zaskoczenia. Dzieje się tak za sprawą niesamowitych koncepcji architektonicznych, które niemożliwe czynią możliwym. Jak? Popatrzcie sami.

Dom do góry nogami zbudowano w Szymbarku na Kaszubach, na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Budynek stanowi nie lada atrakcję, wchodzi się do niego przez okno szczytowe, a następnie drepcze po suficie... Wewnątrz podziwiać można meble i sprzęty z okresu socrealizmu, oczywiście zamontowane w równie nietypowy sposób.

Pomysłodawcą projektu okazał się przedsiębiorca pan Daniel Czapiewski, który widział podobny budynek w Berlinie. Polska replika miałby przypominać światu, że to właśnie u nas nastąpiło odwrócenie dotychczasowego porządku w Europie. Twórcy domu starają się o wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa.Krzywy Domek w Sopocie, zwany też Pijanym Domem, swoim charakterem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga albo projektów Gaudiego. Elewacja zewnętrzna obiektu w pełni odpowiada stylistyce Monciaka. Budynek poziomami nawiązuje do gzymsów i poziomów sąsiadujących kamieniczek.
Obiekt zlokalizowany jest w miejscu szczególnym, bo przy słynnym sopockim Monciaku. Ten popularny deptak, to przede wszystkim miejsce spotkań trójmiejskiej bohemy, ludzi szukających zabawy i radosnej inności. Znajduje się tu wiele nastrojowych kawiarenek, zakładów gastronomicznych, sklepów i miejsc rozrywki.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, z tych co to mają odpowiedzieć na pytanie: czy te oczy mogą kłamać?

Brak komentarzy: