czwartek, 26 lutego 2009

Dom dla niezamożnych?

Z informacji nadesłanej przez Archeton wynika, że od kilku już lat skutecznie realizowana jest inicjatywa budowy domów dla najuboższych. Akcja odbywa się głównie we współpracy z organizacją pozarządową Habitat for Humanity, której celem jest zapewnienie własnego lokum rodzinom, nieposiadającym własnego mieszkania lub żyjącym w trudnych warunkach. Tylko w Polsce do tej pory organizacja ta pomogła już 150 rodzinom, na całym świecie wybudowała zaś ok. 200 tysięcy domów.

Do akcji włączył się ostatnio również ARCHETON, który w ramach współpracy z Habitat for Humanity projektować będzie budynki jedno- i wielorodzinne dla najuboższych. W ofercie znajdą się głównie projekty energooszczędne, ekonomiczne zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i w późniejszej eksploatacji, co nie bez znaczenia dla rodzin objętych wsparciem organizacji.


Dlaczego tak wyraźnie podkreślany jest ekonomiczny i energooszczędny aspekt przedsięwzięcia?
Głównie chodzi o to, by wspierana w ten sposób rodzina miała możliwość i zdolność spłaty kosztu mieszkania w nieoprocentowanych ratach przez okres 20 lat, przy jednoczesnej, wpłacie 10% wartości mieszkania.


Domy i mieszkania budowane są wspólnie z innymi rodzinami, które skorzystały z pomocy Habitat for Humanity. Darowizny i spłaty za mieszkanie tworzą fundusz, dzięki któremu budowane są kolejne domy, przeprowadzane remonty, udzielane pożyczki dla osób niepełnosprawnych na adaptacje lokalu.

Fundusz Habitat for Humnaity jako organizacji pożytku publicznego można zasilać również przekazując 1 % podatku zarówno w rocznej deklaracji PIT oraz w korekcie do zeznania podatkowego.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: http://www.habitat.pl/ lub http://www.archeton.pl/info/art-860

Brak komentarzy: