środa, 18 marca 2009

IKEA i 70 designerskich mebli i dodatków

Od dziś do 22 marca br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbywa się wystawa mebli i artykułów dekoracyjnych z najnowszej kolekcji IKEA PS.

PS to skrót od Post Scriptum - dopisku w liście pod podpisem autora. W przypadku tej kolekcji, PS jest wyjątkowym dodatkiem do asortymentu IKEA. Nie jest to seria limitowana, bo ulubione produkty z poszczególnych kolekcji PS pozostają w sprzedaży przez lata. Kolekcja PS to designerskie produkty, na które każdy może sobie pozwolić.

Na kolekcję składa się 70 nowych mebli i dodatków zaprojektowanych przez międzynarodowy zespół 20 projektantów. Nawiązują one do natury, historii i szwedzkiej tradycji, stanowiąc kompromis pomiędzy wyszukanym wzornictwem a niską ceną. Aby sprostać takiemu wyzwaniu, projektanci musieli przeanalizować własne pomysły pod kątem optymalnego wykorzystania materiałów i możliwości produkcyjnych. Przyświecały im więc cztery idee: niska cena, piękna forma, funkcjonalność oraz zrównoważony rozwój, tak by ich praca miała pozytywny wpływ na ludzi i środowisko.

Nigdy niekończąca się opowieść o wzornictwie
To hasło przewodnie kolekcji IKEA PS 2009 odzwierciedla inspiracje historiami związanymi z tradycją, szacunkiem dla środowiska i innych ludzi. Niektóre produkty, jak np. dekoracje ścienne, powstały przy współpracy z przedsiębiorstwami założonymi przez kobiety w Indiach na warsztatach zorganizowanych przez IKEA i UNICEF. Kobiety w nich uczestniczące mogły rozwijać dzięki temu własną przedsiębiorczość, stały się bardziej świadome i niezależne finansowo, zdobyły wiedzę o edukacji a ich dzieci mogły brać udział w zajęciach szkolnych.
Inne elementy kolekcji IKEA PS, jak meble drewniane, powstały z drewna pochodzącego z odpowiedzialnie zarządzanych plantacji leśnych przy minimalnym wykorzystaniu tego surowca. Inspiracją do powstania niektórych elementów kolekcji IKEA PS były opowieści o szwedzkich korzeniach czerpiące z tradycji i historii. Pokazanie otaczającego nas świata z różnych perspektyw łączy się w niekończącą się historię o wzornictwie.

IKEA od lat inspiruje proponując szeroki wybór mebli i dodatków dla całego domu. Tym razem, by móc w pełni oddać wyjątkowy charakter kolekcji, IKEA zdecydowała się pokazać produkty PS podczas wystawy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wszystkie prezentowane tam produkty można dotknąć, obejrzeć w specjalnie przygotowanej aranżacji oraz poczuć wartości, które reprezentują. Wystawę poprzedza prezentacja i sprzedaż pełnej kolekcji w sklepach.

Dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z najnowszymi trendami we wzornictwie, awangardą projektowania - wstęp wolny. Miejsce wystawy: IWP, ul Świętojerska 5/7, Warszawa.

Brak komentarzy: