wtorek, 17 marca 2009

Kuchnia w pigułce

Dziś krótki rys historyczny rozwiązań do wykorzystania w mieszkaniach, gdzie generalnie brak miejsca na kuchnię lub gdy ta jest na rozwiązania tradycyjne zbyt mała. Zacznijmy od tego, co dostępne na dziś.

Na początek koncepcja kompaktowej kuchni z powodzeniem łącząca trwałość, ergonomię i zaawansowana technologię. Mamy tu blat roboczy, indukcyjną płytę grzewczą, grill i piekarnik, zintergrowaną ekologiczną lodówkę, zlew z kranem sterowanym na podczerwień, składane krzesło i nie wiem, co jeszcze...
Źródło: Home Tone

A tu inny projekt, równie innowacyjny.

Ten trochę futurystyczny projekt autorstwa Sebastiena Poupeau to prawdziwe kuchenne centrum dowodzenia. Mamy tu stanowisko robocze, czyli o regulowanej wysokości blat. To, co jednak przykuwa uwagę, to panel LCD, który umożliwia sterowanie przy pomocy pilota. W ten sposób czas spędzony przy gotowaniu umili nam słuchanie muzyki lub buszowanie w internecie, gdzie znajdziemy poszukiwane przepisy.


Foto: yankodesign.com


Po obu stronach blatu znajdują się bardziej typowe jednostki kuchenne. Z jednej strony indukcyjna kuchenka z piekarnikiem, z drugiej - zmywarka z suszarką ukrytą w szafce. Oczywiście od góry konstrukcję zamyka całkiem fajny okap.

Poniżej kuchnia zamknięta w szafie o kształcie walca. Aż dziw, ile kryje się tu funkcji.
Źródło: Gizmag

Ta kuchnia na planie koła szybko i łatwo może zostać przeniesiona w inne miejsce. Jej wewnętrzny rdzeń obraca się o 180 stopni i jest wyposażony we wszelkie udogodnienia konwencjonalnej kuchni, łącznie z kuchenką, zlewem, mikserem, koszem na odpady, licznymi półkami i szufladami. Górna część rotuje nawet w zakresie 360 stopni, pozwalając na przechowanie naczyń. Zdaniem projektanta Alfreda Averbecka, jest tu wszystko, co niezbędne. Kuchnia posiada bowiem własne oświetlenie, gniazdka, umożliwia nawet utylizację odpadów.

Na koniec trochę historii... Przyjrzyjcie się, jak wyglądały innowacyjne kuchnie typu all-in-one niemal sto lat temu. Przedstawiam wam projekt o nazwie Electrochef z 1920 roku.


Źródło: Home Tone

Dziś niejeden powie, że to ważące 500 funtów staromodne urządzenie trudno nazwać funkcjonalnym, a tym bardziej stylowym. A jednak ... Takie z pewnością było na początku ubiegłego stulecia.

Brak komentarzy: