wtorek, 28 kwietnia 2009

Fascynacja Meksykiem

Fascynacje Meksykiem, jednym z najbardziej niezwykłych, różnorodnych i nadal nie do końca odkrytych państw na świecie, nie są wcale takie odosobnione. A to kraj, na który składają się między innymi Wyżyna Meksykańska, góry Sierra Madre, kotlina Anahuac, Zatoka Meksykańska czy Półwysep Kalifornijski i który przyciąga niezliczone rzesze turystów, chcących poczuć gwar Acapulco, zobaczyć freski Diego Rivery czy malarstwo Fridy Kahlo.

Wielobarwność krajobrazu, bujna roślinność i niebanalność architektury - to elementy często podkreślane w aranżacji wnętrz. Dziś zamierzam zaprezentować wam dostępną na polskim rynku bogato zdobioną meksykańską ceramikę łazienkową (mnie naprawdę urzekły oryginalne misy), ale te orientalne dla nas wpływy coraz częściej wyznaczają również kierunek efektów dekoracyjnych polecanych nam przez producentów farb. Odnajdziemy je m.in. w Geometrii marki Sigma czy Księżycowych Kratach marki Dekoral. Spójrzcie tylko!

Lud Olmeków, od którego w Ameryce Środkowej zaczęło się niemal wszystko, czcił wulkan, jako twórcę wszechświata i siewcę życia. Inspirując się kształtem wulkanu San Martin de Pajapan Olmekowie zaczęli budować piramidy. Pierwsza z nich w La Venta stała się formą powielaną przez późniejsze, środkowoamerykańskie ludy. Kojarzony głównie z tequilą, tacos, kolonialną architekturą i kaktusami Meksyk nieustannie odkrywa przed światem te skrywane przez wieki tajemnicze budowle. Dzięki efektom dekoracyjnym meksykańskiej ceramiki czy ścian przeniesiemy niezwykły klimat z tego zakątka świata do wnętrz naszych domów i mieszkań.

We wszystkich kulturach, w których wznoszono piramidy, wierzono w ich niebywałą moc. Symbolizują one prawdopodobnie środek świata, naroża - jego cztery strony, wierzchołek - centrum życia. Powszechnie wierzy się, że są to grobowce, jednak do dziś nie można z całą pewności powiedzieć, do czego tak naprawdę służyły te monumentalne budowle i co w sobie skrywają. Będąc w Meksyku warto zwrócić uwagę na Piramidę Księżyca i Piramidę Słońca, z której według wierzeń wyszły kiedyś Słońce i Księżyc, a także przodkowie ludzi.

Meksykańska kuchnia, muzyka, czy bogato zdobiona sztuka ludowa są efektem wielości kultur tego kraju. Znajdziemy tu malownicze kolonialne miasta, barwne targi, wioski indiańskie i przede wszystkim życzliwych i pełnych radości ludzi. Ludowe wierzenia i uzdrawiające praktyki szamańskie, do których nadal przywiązywana jest wielka waga, nieodzownie łączą się z bogactwem kolorów i wprowadzają nastrój ciągłej zabawy, ale także spokoju ducha.

O ile ceramikę kupić możemy za pośrednictwem działających na rynku importerów, o tyle o efekty na ścianach postarać możemy się już sami. Jak je osiągnąć?

- Efekt dekoracyjny Geometria Sigma stworzymy nakładając na podkład grubszą warstwę farby Sigma Kwarts za pomocą pacy plastikowej marki Dekoral Gold - instruuje specjalista z Akademii Technik Malarskich, Ryszard Plantos. - Na niewyschniętej farbie strukturalnej, za pomocą plastikowej pacy, tworzymy wzór delikatnie rozcierając ją na powierzchni. Następnym etapem jest usunięcie farby strukturalnej na grubość wąskiej szpachelki tworząc wzór przypominający kafle ułożone w „caro". Po wyschnięciu farby strukturalnej (ok. 24 godz.) całość przemalowujemy farbą lateksową Sigmatex Superlatex za pomocą wałka typu Perlon marki Dekoral Gold. Po wyschnięciu farby lateksowej, „kafle" pokrywamy Sigmulto Metallic w kolorze srebrnym za pomocą płaskiego pędzla marki Dekoral Gold. Ostatnim etapem (gdy Sigmulto Metallic wyschnie) jest pomalowanie całości farbą Srebrny Pył z Diamentowej Kolekcji Dekoral.

Z kolei, jak wykonać Księżycowe Kraty Dekoral, radzi Ryszard Plantos.

- Chcąc uzyskać na naszych ścianach efekt dekoracyjny Księżycowe Kraty musimy na wyschnięty podkład kolorystyczny za pomocą aplikatora (takiego jak do farb do włosów) nałożyć farbę Srebrny Pył z Diamentowej Kolekcji Dekoral, starając się stworzyć nierównomierne pasy na całej powierzchni. Najpierw malujemy pasy w jednym kierunku, następnie po ich wyschnięciu (ok. 2 godziny) nakładamy Srebrny Pył tą samą metodą w kierunku prostopadłym.

Wszystko wiecie, więc do dzieła! Macie bowiem okazję wprowadzić do własnego domu magiczny klimat Meksyku, jego różnorodność, wielobarwność, bogactwo kulturowe, które sprawią, że pomieszczenie wypełni się nutką orientu i zaskoczy swoją oryginalnością.

Brak komentarzy: