czwartek, 22 października 2009

Panele Marotte

Kolejny pomysł na ścianę: dekoracyjne panele. Szeroki ich wybór oferuje francuska firma Marotte, która opracowała oryginalne sposoby zdobienia drewnem przy pomocy okładzin ściennych, drzwiowych, sufitowych. Efekt? Prawdziwe 3D, co oznacza, że w odróżnieniu od tradycyjnych dwuwymiarowych paneli, te zaskakują swymi wypukłościami, oryginalną fakturą.

Panele mozaikowe
Drewniane panele mozaikowe tworzą ciekawy efekt wizualny. Wzory paneli przypominają markieterię, w rzeczywistości są to tylko nałożone na siebie kawałki drewna. Pozwala to uzyskać formy charakterystyczne dla nowego wzornictwa. Linie, gwiazdy, barwy naturalnego drewna (i inne) tworzą motywy linearne, wzory roślinne, a nawet faktury przypominające skórę. Zastosowanie takich kolorów jak intensywne czerwienie, ciemne odcienie niebieskiego czy pastelowe zielenie nadaje panelom głębię i rys oryginalności.

Panele tkane
Powstają ze splotu pasków drewnianego forniru, co daje efekt bardzo delikatnej struktury. Krzyżowanie się fornirowych pasków pozwala na grę refleksów na drewnianej powierzchni, w zależności od kąta padania światła. Techniki tkania są różne; w niektórych są wykorzystywane fornirowe oczka w innych sploty z rattanu i bambusa.

Panele rzeźbione
Marotte proponuje także rzeźbiarską obróbkę drewna z zaznaczoną linią i wybraną głębokością Rzeźbione elementy powstają m.in. przy użyciu dłuta wklęsłego i rylca, przez nakłuwanie i z pomocą groszkownika, a także przez żłobienie i drapanie.

Brak komentarzy: