piątek, 18 grudnia 2009

Szykowna czerń w stylowym mieszkaniu

Czerń w mieszkalnym wnętrzu jest tajemnicza, niebanalna, po prostu szykowna? Przekonują do tego ostatnio styliści marki Tikkurila, przypominając, że równie ponadczasowo elegancka jest w damskiej szafie „mała czarna". Czy jednak sukces obowiązkowej wręcz, wiecznie modnej garderoby powtórzy czarna ściana? Nie byłabym tego taka pewna, rzadko kiedy bowiem odnawiając mieszkanie decydujemy się na ten elitarny ponoć kolor. Mimo wszystko czerń, choć bardzo efektowna i ładnie komponująca się z każdą inną barwą, trudna jest w aranżacji, wymaga dużo światła i przestrzeni. Potrzebuje szczególnej oprawy, swoistej scenerii dla właściwej ekspozycji.

Co na to spece od farb Tikkurila? Według nich, czerń sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i klasycznych. Pozwala na dużą swobodę aranżacji, dlatego można ją wykorzystywać na wiele sposobów, pamiętając o zachowaniu jej odpowiedniej proporcji w stosunku do innych kolorów.

Czarny jest doskonałym tłem szczególnie dla innych mocnych barw. Poprzez swoje nasycenie doskonale zniesie pojedynek z najmocniejszą purpurą czy błękitem. Oryginalną aranżację da naprzemienne pomalowanie dłuższych ścian pokoju na czarno, a pozostałych w wybranej żywej barwie, np. w kolorze turkusowym. Położenie w pomieszczeniu ciemnej podłogi wzmocni efekt bardzo zmysłowego wnętrza. Wykończeniem aranżacji mogą być meble i dodatki w wyrazistych i intensywnych odcieniach turkusu, różu i zieleni. Prostszym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany na czarno, np. lateksową farbą Joker, marki Tikkurila, i położenie na niej wzoru (przy użyciu szablonu) w innym intensywnym kolorze, np. fuksji czy limonki, lub w czerni. W tym ostatnim przypadku ornament należy wykonać farbą o innym stopniu połysku. Tą część aranżacji można wykonać produktem Tikkurila - Optiva 20. Tak ozdobiona ściana stanie się nietuzinkową ozdobą salonu, może również stanowić piękne przedłużenie ramy małżeńskiego łoża w sypialni.Fot. Tikkurila

Aranżacje wnętrz z czarnym kolorem na ścianach wymagają konsekwencji w doborze palety 2-3 barw (głównej i uzupełniających) dla pozostałych elementów wystroju pomieszczenia, tj.: innych ścian, podłogi, tapicerki i dodatków. Ma to szczególne znaczne jeśli decydujemy się na barwy mocne i wyraziste, z którymi czerń prezentuje się z reguły lepiej niż kolorami pastelowymi. Dlatego też dobierając do aranżacji z czernią np. klasyczną biel i odcień czerwieni, należy pozostać w grupie tych 3 barw w sferze wszelkich pozostałych elementów aranżacji. Co więcej, warto pamiętać, że czarny doskonale wygląda w połączeniu ze szkłem, połyskliwymi powierzchniami i wzorami geometrycznymi.

Do wymalowań z wykorzystaniem czarnego koloru należy użyć farb o wyjątkowej sile krycia, co pozwoli uniknąć wielokrotnego malowania. Przykładem takiego produktu jest farba Joker marki Tikkurila, która nie kapie podczas aplikacji, jest odporna na zmywanie, a malowanej powierzchni nadaje eleganckie, satynowe wykończenie.

Joanna Szachowska-Tarkowska - dekoratorka wnętrz podpowiada: „Cała sztuka w tym aby czerni, czy pochodnym jej grafitowym odcieniom szarości pozwolić "oddychać" w sąsiedztwie jasnych, pastelowych szarości. Nie powinno się jej przytłaczać dodatkowymi, ciemnymi barwami wnętrza. Czerń w zestawieniach z szarościami wygląda elegancko. Biel może stanowić zbyt ostry kontrast przez co wnętrze wygląda drapieżnie, zamiast stylowo i przytulnie.Na czarnej ścianie rewelacyjnie prezentują sie kontrastowe przedmioty.Kompozycje oprawionych w ramki zdjęć, sztukaterie, płaskorzeźby lub obrazy.Kolor czarny pasuje do wnętrz minimalistycznych - szczególnie w sąsiedztwie białego MDF-u, szlachetnych tkanin, betonu lub we wnętrzach luksusowych, w stylu glamour. Wtedy czerń świetnie komponuje sie ze srebrnymi dodatkami, futrami i aksamitem."

Więcej na temat zastosowania czerni w mieszkaniu znajdziecie w MODERN LOKUM tutaj.

Brak komentarzy: