poniedziałek, 5 września 2011

Projekt domu AVALON - energooszczędny i nowoczesny

Wyposażenie domu i aranżacja wnętrz jest sztuką samą w sobie. Dobór poszczególnych elementów wyposażenia, kolorów, materiałów w taki sposób, by uzyskać spójną, harmonijną całość jest procesem skomplikowanym i w sumie dość trudnym. Dla dzisiejszego wpisu będzie to jednak sprawa drugorzędna. Zanim bowiem zajmiemy się nadawaniem naszemu gniazdku ostatniego szlifu, priorytetem jest nabycie atrakcyjnej działki, a potem wybranie odpowiedniego projektu. Dziś właśnie zamierzam pozachwycać się projektem AVALON z pracowni architektonicznej M&L Lipińscy Biuro Projektowe.Prawda, że piękny? AVALON to dom, który przyciąga wzrok, jest przy tym nowoczesny i energooszczędny. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak: ciepłe okna i drzwi oraz ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, projektowane roczne zużycie energii w budynku o powierzchni użytkowej 217,3 m2 wynosi niespełna 50 kWh(m2rok). To jednak temat na inny wpis. Tymczasem dziś skupmy się na wnętrzach budynku.

Sercem domu jest przestronny salon z antresolą i dużymi przeszkleniami, przez które ogród przenika do wnętrza. Kominek jest usytuowany pod schodami, dzięki czemu w salonie jest więcej miejsca, a schody z kominkiem stają się elementem dekoracyjnym, nadającym temu domowi wyjątkowego charakteru. Antresola oraz przeszklona ściana w gabinecie pozwalają spoglądać na salon z góry.W projekcie przewidziano obszerną jadalnię. Kuchnia jest na tyle duża, że zmieści się w niej także "wyspa", położona tuż obok spiżarnia dodatkowo zwiększa funkcjonalność. Powierzchnię salonu dodatkowo powiększa piękny zadaszony taras, na który możemy wejść poprzez przesuwane drzwi. Na parterze znajduje się także osobna sypialnia z własną garderobą i łazienką, z której można wyjść na prywatny taras.

Na poddaszu natomiast, oprócz gabinetu znajdują się także dwie duże sypialnie, z których każda ma swoją garderobę. Bardzo duża łazienka sprzyja ciekawym aranżacjom, jak chociażby usytuowana pośrodku stylowa wanna. Ponadto w domu znajduje się także pomieszczenie na poddaszu, które może się nadawać na pralnię lub bieliźniarkę. Prowadzi z niego gospodarczy zsyp na bieliznę do pomieszczenia przed kotłownią, gdyby jednak ktoś wolał zrobić pralnię na parterze.

Niewątpliwym plusem tego domu jest jego energooszczędność, która zapewnia ciepło w domu i pozwala się cieszyć ogromnymi przeszkleniami bez konieczności dogrzewania domu. W tym przypadku duże przeszklenia sprzyjają energooszczędności. Jednocześnie ogrzewanie domu jest niemal bezobsługowe i zapewnia znaczne oszczędności.

Co wy na to? A może ktoś już buduje taki dom albo w nim mieszka? Jeśli tak, pochwalcie się zdjęciami.

1 komentarz:

Justyna pisze...

...bardzo ładny dom, uwielbiam takie jasne wnętrza, duże okna i połączenie kamienia drewna i bieli. Jeżeli byłby w wersji parterowej z płaskim dachem już znajdowałby się na mojej liście ulubionych.