środa, 27 czerwca 2012

Aranżacja piwnicy

Piwnica powoli przestaje być postrzegana jako pomieszczenie gospodarczo-magazynowe. Coraz chętniej jest natomiast wykorzystywana jako dodatkowa, funkcjonalna przestrzeń, kreowana przez świadomych swoich potrzeb użytkowników. 

Pomysłów na piwnicę i jej wykorzystanie jest wiele. Jednak podczas procesu zagospodarowania piwnicy należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Piwnica, szczególnie ta bez okien, to zazwyczaj pomieszczenie ciemne. Zadbajmy zatem o funkcjonalne oświetlenie. Oświetlenie komunikacyjne uruchamiane na czujki ruchu to świetne udogodnienie. Dobrze rozplanujmy obwody świetlne, nie zapominajmy o jakże klimatycznych ściemniaczach tak, abyśmy mogli tworzyć urozmaicone sceny świetlne – radzi architekt wnętrz. Piwnice niskie świetnie nadają się na domową salę kinową natomiast nie będą one odpowiednie na salę ćwiczeń. Sprzęt siłowy ma określoną, niezmienną wysokość. Bieganie na bieżni, czy chodzenie na stepperze wymaga pomieszczeń o odpowiedniej, dostosowanej do tych urządzeń wysokości. Piwnica powinna być dobrze wentylowana, w szczególności jeśli planujemy w niej fitness czy strefę SPA. Zadbajmy zatem o większą ilość wymiany powietrza, celem zapewnienia komfortu osobom ćwiczącym, korzystającym z basenu lub sauny – podpowiada arch. Monika Bronikowska.

Piwnica w obecnych czasach to coraz częściej strefa relaksu, w której znaleźć możemy domowe SPA z basenem, jacuzzi, strefę saun, fitness, czy bilard. Często bywa ona po prostu zaaranżowana jako studio muzyczne lub strefa chilout’u z miejscem wieczornych spotkań ze znajomymi przy lampce wina. Spotkaniom takim sprzyja oczywiście zlokalizowana w piwnicy winiarka – wyjaśnia architekt wnętrz Monika Bronikowska z Pracowni HOLA Design.

Co powiecie na taką piwnicę?

HOLA Design, Piwniczka na wino
HOLA Design, Domowe SPA w piwnicy
HOLA Design, Barek w piwnicy
HOLA Design, Strefa relaksu w piwnicy
 A poniżej zdjęcia gotowych aranżacji piwnicy.

fot. bsldirectsales.com
Barek w piwnicy, fot. bsldirectsales.com
Siłownia w piwnicy, fot. gharexpert.com
Barek w piwnicy, fot. jhbasement.com 
fot. bsldirectsales.com
Pokój nastolatków, fot. silive.com
Boisko w piwnicy, fot. silive.com

Kino domowe w piwnicy, fot. besthomegallery.com

Brak komentarzy: