środa, 27 czerwca 2012

Ściany z betonu architektonicznego

W nowoczesnych, industrialnych wnętrzach coraz częstszym elementem dekoracyjnym staje się surowy beton architektoniczny. Płyty z betonu architektonicznego znaleźć można we wnętrzach wszelakich pomieszczeń, najczęściej jako okładziny ścienne salonu, kuchni, łazienki, holu albo blaty kuchenne, okładziny kominków i barów. Zastosowanie zależy tylko i wyłącznie od upodobań wyobraźni inwestora lub architekta.

Ściana z betonu: dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego
Na początek kilka słów na temat właściwości materiału. Beton architektoniczny charakteryzuje się idealnie gładką powierzchnią. Wykonane z niego płyty betonowe nadają się do zastosowań ściennych, a nawet do instalacji na suficie. Niewielka grubość w połączeniu z masą dużo niższą niż w przypadku kamienia, przy całkiem przyzwoitej wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu, czyni betonowe okładziny idealnym materiałem dekoracyjnym. Dodatkowo charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością, która jest prostą konsekwencją zastosowania w betonie architektonicznym zbrojenia  z włókna szklanego. 

Uniwersalność zastosowań pozwala stosować płyty z betonu architektonicznego nawet w kabinach prysznicowych. Wcześniej należy jednak pomyśleć o zastosowaniu specjalnych środków impregnujących, które zapobiegną wchłanianiu wody przez płyty. 

Płyty z betonu architektonicznego mocowane są do ściany nośnej lub sufitu za pomocą kotew i zaślepek dekoracyjnych. 

Betonowa ściana ocieplona drewnem paneli podłogowych
Obudowa kominka z betonowych płyt dekoracyjnychŹródło: Contractors.info

2 komentarze:

Justyna pisze...

lubię nowoczesne wnętrza, prostotę kształtów i umiarkowanie w kolorze ale te wnętrza są wręcz depresyjne i nawet wstawki w ciepłych kolorach im nie pomagają...to chyba nadmiar tej czerni i słabe światło.

Justyna pisze...

...oczywiście komentarz dotyczył ostatnich zdjęć bo jeżeli chodzi o pierwsze trzy to jak dla mnie super!