piątek, 24 sierpnia 2012

Kupując okna, zapytaj o szyby


Jeszcze nie tak dawno kupując okna klient pytał głównie o cenę. Jednak rosnąca świadomość korzyści płynących z energooszczędności każe nawet laikowi zgłębić temat. Stąd znacznie częstsze dziś pytanie nie tylko o współczynniki przenikalności ciepła dla szyby czy całego okna.
fot. finestlodges.com

Tyle słońca w całym mieście...
Zanim zaczniemy wykład o szybach, warto skupić się nad kwestią nadrzędną, jaką jest odpowiednie zlokalizowanie domu na działce oraz podjęcie decyzji o rozmieszczeniu okien, uwzględniając m.in. strony świata czy nasłonecznienie. Dzięki temu możemy zmniejszyć nawet o 25% straty wynikające z utraty ciepła, wpływając tym samym na osiągnięcie w budynku możliwie najlepszego bilansu energetycznego.

fot. szpargaly.pl

Najcieplej od południa
Najbardziej nasłoneczniona i najcieplejsza jest strona południowa, dlatego na elewacji zwróconej w tym kierunku warto zaplanować największą ilość przeszkleń. Południowa ściana to doskonałe miejsce na duże przeszklenia oddzielające np. przestrzeń salonu od tarasu. Zastosowanie w nich nowoczesnych szyb CLIMATOP LUX o współczynniku Ug=0,6 W/m2K pozwoli zyskać najwięcej energii pochodzącej ze słońca. Dwukomorowy zestaw z dwoma powłokami niskoemisyjnymi świetnie nadaje się do oszkleń w budynkach wykorzystujących pasywną energię słoneczną. To innowacyjne rozwiązanie łączy w sobie funkcje: magazynowania energii, pozyskiwania energii cieplnej z promieni słonecznych oraz optymalnego doświetlania wnętrz. Nawet w pochmurne zimowe dni, pomimo słabego światła, szyby CLIMATOP LUX pozwolą na jego maksymalną emisję do wnętrza i zatrzymywanie energii cieplnej w budynku, dzięki najlepszemu współczynnikowi przepuszczalności światła LT=73%. Pozwoli to na lepsze docieplenie pomieszczeń zwłaszcza zimą, kiedy słońce świeci nisko nad horyzontem. Natomiast latem, kiedy kąt padania promieni jest większy, warto chronić okna przed nadmiarem słońca za pomocą zadaszeń lub balkonów, co pozwoli uniknąć przegrzewania pomieszczeń.

fot.platine.pl

Chroń stronę północną przed chłodem
Północna strona jest bez wątpienia najmniej nasłonecznią częścią budynku. Często zacieniona, narażona jest na nadmierne wychłodzenie. W celu ograniczenia strat ciepła, warto przewidzieć jak najmniejsze powierzchnie okien i szyby o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, jak np. CLIMATOP 0,4. Rozwiązanie o najniższym współczynniku dla szyb dwukomorowych Ug=0,4 W/m2K stanowi idealną barierę dla ucieczki ciepła. Tak doskonałe właściwości udało się uzyskać dzięki powłoce niskoemisyjnej Planitherm One i wypełnieniu gazem szlachetnym kryptonem. Na rynku są już również dostępne pakiety o parametrach termoizolacyjnych zbliżonych do muru, jak na przykład Climatop One (Ug=0,3 W/m2K). Tym samym okna nie muszą już być słabym punktem w powłoce budynku, lecz podwójnie funkcjonalnym elementem.

fot. trendecoration.com

Równowaga wschodu i zachodu
Okna wychodzące na wschód lub na zachód otrzymują maksimum energii słonecznej w lecie (elewacja wschodnia rano, a zachodnia po południu). Ponieważ rano i wieczorem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, otwory okienne i balkonowe należy wyposażyć w szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, aby uniknąć ryzyka przegrzania i oślepień. Dotyczy to zwłaszcza elewacji zachodnich, gdyż w porze maksymalnego nasłonecznienia (a więc po południu), temperatura zewnętrzna bywa stosunkowo wysoka i samo otwarcie okien nie wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzu. Do elewacji południowych, wschodnich i zachodnich znakomicie nadaje się szyba typu CLIMAPLUS 4S.

Źródło: na podstawie materiałów E.C.H.O. COMMUNICATIONS

2 komentarze:

Justyna pisze...

super ciekawy post, każdy kto ma w planach wybudowanie domu powinien poznać tych kilka ważnych zasad!

Modern Lokum pisze...

Niektórym wyda się to dziwne albo nieprawdopodobne, ale obecnie, stawiając na energooszczędne czy pasywne rozwiązania, coraz częściej wybieramy projekt domu, który uwzględnia jego usytuowanie na działce względem stron świata. Ciepłe szyby i okna to w takich przypadkach naturalna konsekwencja:)