wtorek, 22 stycznia 2013

Surowe ciepło Skandynawii

Podobno modę na styl skandynawski wprowadziła w Polsce Ikea. Szwedzkie sklepy oczarowały nas niezwykłą prostotą i funkcjonalnością mebli. Za co jeszcze pokochaliśmy ten minimalistyczny styl?

Biel rządzi niepodzielnie na  ścianach, suficie i podłodze...

Skandynawskie wnętrza są pełne światła. To zasługa nie tylko licznych lamp, dekoracji świetlnych i świec, ale również wszechobecnej bieli, która rządzi niepodzielnie na ścianach i podłogach. Nawet ramy okienne są obowiązkowo białe, podobnie jak meble. Poza bielą często spotykane są pastelowe, czyste kolory: odcienie beżu, ecru, a czasem wyrazistego, kontrastującego grafitu lub kasztanu. Neutralne wnętrza rządzą się prawem symetrii, regularnej powtarzalności dodatków, harmonii i spokoju. Żywe kolory stanowić mogą tu jedynie wyrazisty akcent. 

Czasem biel zastąpiona zostaje beżem...
Jasne wnętrza mają jeszcze jedną zaletę. Sprawiają wrażenie czystych i uporządkowanych, a przez to bardziej przestronnych. Nie ma tu miejsca na artystyczny nieład czy ciężkie regały, zasłaniające ściany. W szwedzkim domu docenia się za to przedmioty i sprzęty piękne, wysokiej jakości. Mają one swoje miejsce i odpowiednie, praktyczne przeznaczenie. 

Naturalność i minimalizm w skandynawskim stylu stanowią kolejną regułę. Proste, niemal surowe, a przy tym funkcjonalne wzornictwo mebli współgra z oszczędnością dodatków. W szwedzkich domach spotkamy meble lekkie, często ażurowe, np. w postaci wiklinowych krzeseł, osłon na donice itp. Drewniane meble, w naturalnym kolorze lub malowane, często mają rustykalny charakter za sprawą charakterystycznych przetarć. 

Drewniana drabina w łazience w roli wieszaka na ręczniki
Obok drewna wyraźnym wyznacznikiem skandynawskiego stylukamień, skóra i naturalne materiały: len i bawełna. Surowy północny klimat sprawia, że wnętrza za sprawą wełnianych, miękkich pledów, koców i poduch stają się przytulne. Ogrzewane ciepłem tradycyjnych pieców kaflowych lub kominków roztaczają przyjemną domową atmosferę. Natomiast ekspozycja stołu i tego wszystkiego, co wokół niego się dzieje, sprzyja podtrzymywaniu tradycyjnych wartości i pielęgnowaniu życia rodzinnego.
Naturalne drewno jest jednym eksponowanych  elementów.
Wnętrze ocieplają skóry, poduszki, narzuty.
Obowiązkowa skóra na podłodze.
Na kanapach fotelach mnóstwo poduszek...

Brak komentarzy: