wtorek, 24 września 2013

Nano House - dom za mniej niż 100 tys. zł

Marzycie o domu, a tymczasem stać was jedynie na kawalerkę? Może zatem zainteresuje was idea, jaka powstała w pracowni architektonicznej RAW Studio w Opolu. Jej właściciel,  Radek Wanago, zaprojektował Nano House - dom w cenie taniej kawalerki.

Widok od strony ulicy
Widok od strony ogrodu
 
Oto fragment wywiadu przeprowadzonego z architektem dla Budinfo.

  • Nazwał Pan swój projekt Nano House? Czym jest Nano House i jaka jest jego idea?
To eksperymentalny nasz projekt, dzięki któremu chcemy pokazać, że nie zawsze duże nakłady finansowe są potrzebne do wybudowania wymarzonego miejsca na ziemi. Nano House to dom indywidualnie zaprojektowany i wybudowany w cenie niższej niż cena mieszkania w bloku, czyli jest alternatywą mieszkań.
 
  • Co było najważniejsze w pracy nad koncepcją Waszego domu?
Przy tworzeniu projektu najważniejsza jest funkcjonalność, ergonomiczność oraz prostota budynku, która jest kluczem dla kształtu przyszłego domu a wszelkie detale dopinające koncepcję stanowią tylko wzbogacenie, które nazwałbym „ magią szczegółu”. Jak wiemy „diabeł tkwi w szczegółach” a w przypadku prostego budynku detal ma jeszcze większe znaczenie. Architekt zawsze tworzy dla ludzi, nie powinien tworzyć sztuki dla sztuki.
  • Wielu architektów podkreśla, że ważne jest ustawienie domu w stosunku do stron świata. Czy Pan też to uwzględnił w projekcie swojego domu?
Uważam, że projektowanie powinno zaczynać się właśnie od tego elementu. Od samego początku chciałem, żeby nasz dom miał bryłę nowoczesną, otwartą na rozległą perspektywę przestrzeni od południa. Łatwo jest wtedy też zaplanować strefę ogrodu, dla którego strona południowa jest najbardziej optymalna. Od kilku lat jesteśmy włascielami dużej działki i zaprojektowanie domu uwzgledniając strony świata  nie stanowilo problemu.
 
  •  Proszę zdradzić „receptę” jaki jest sposób na wybudowanie domu za 100 tys. w obecnych czasach, który właśnie zaczął Pan realizować?
Takie właśnie koszty chcemy ponieść budując nasz dom o powierzchni 80m2. Budynek jest zaprojektowany z jednej prostopadłościennej bryły – części mieszkalnej. Poza jej obrysem, nawiązując do obowiązującej linii zabudowy znajduje się zadaszony taras, który otwiera się wielkimi przeszkleniami na strefę dzienną domu. Wnętrze domu podzielone jest na część dzienną stanowiącą centrum naszego życia: salon połączony z kuchnią i aneksem jadalnianym i część prywatną: 2 pokoje- nasza sypialnia i pokój moich 2 synów oraz łazienka. Od strony ulicy bryła budynku jest zdecydowanie zamknięta. Chodzi przede wszystkim o to, żeby stworzyć skuteczną barierę przed ulicznym hałasem.

Prosta bryła i oszczędność w doborze materiałów wykończeniowych domu obniżają znacznie koszty budowy. Zdecydowaliśmy się realizować budynek w technologii tradycyjnej, gdyż tylko takie rozwiązania gwarantują najniższą cenę w naszym kraju. Jak widać z typowych rozwiązań można osiągnąć całkiem ciekawe rozwiązania (uśmiech). Na początku zakładaliśmy, że budynek ten będzie w konstrukcji szkieletowej, ale niestety szybko zweryfikowaliśmy nasze założenia i zostaliśmy przy ścianie dwuwarstwowej z pustaków ceramicznych. Dom ten ma być przede wszystkim tani. Jeżeli przekroczymy koszt 100 tys. zł za stan deweloperski, poniesiemy porażkę.

Zaprojektowany budynek ma konstrukcję najtańszą z możliwych. Układ konstrukcyjny ma spory wpływ na całkowity koszt budynku do stanu zamkniętego. Nie mamy tu zbędnych podciągów, trzpieni żelbetowych czy skomplikowanych do wybudowania i oszalowania fundamentów. Zdecydowaliśmy się również na użycie jak największej ilości przeszkleń ( okna stałe są tańsze niż ściana ), zorientowane na południe, które zimą powinny przynosić zyski energetyczne.

Nadają też bryle lekkości i umożliwiają swobodne przenikanie światła do wnętrza. Dom, jak i wnętrza cechuje prostota i nowoczesność tworząc według mnie niebanalny styl.

Źródło: Budinfo, Ewa Krawczyk

1 komentarz:

Justyna pisze...

wspaniały dom, święte słowa jeżeli chodzi o strony świata i cudowna prostota formy budynku...wszytko bardzo mi się podoba!