czwartek, 31 października 2013

Jaki wybrać kamień na ścianę lub podłogę?

Kamień robi wrażenie. Może się podobać lub nie, ale ściana z kamienia zawsze przykuwa uwagę, wyróżniając się naturalną nieregularnością, chropowatością, ciekawą strukturą.  W dodatku pasuje wszędzie...
Ściana w kamieniu w salonie
Kamień na ścianie w salonie

Zastosowanie kamienia w mieszkaniu
W aranżacji wnętrz kamień wykorzystywany jest najczęściej w postaci okładzin ściennych, roboczych blatów kuchennych, nieco rzadziej na posadzki. Jego zastosowanie jest dość uniwersalne, jednak w dużej mierze uwarunkowane właściwościami materiału. To oznacza, że wybierając kamień na ścianę, podłogę lub do kuchni czy łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę na jego naturalne parametry, np. łatwość obróbki, ścieralność, odporność na wilgoć czy zabrudzenia itp.

Jaki wybrać kamień?
Piaskowiec. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest piaskowiec, który z racji dość dużej nasiąkliwości i ścieralności jest optymalnym materiałem na ścianę lub obudowę kominka. Jego łatwa obróbka ułatwia przycinanie na odpowiedni wymiar gotowych płytek. Piaskowca nie da się jednak polerować, nie można też go szorować twardą szczotką ani czyścić wodą pod ciśnieniem.

Trawertyn. Ciekawym pomysłem jest położenie na ścianie lub podłodze oszlifowanego lub polerowanego trawertynu. Często wykonywane są z niego obudowy kominków, stopnie schodów, stoły i blaty kuchenne. Jednak w kuchni poważnym zagrożeniem dla tego naturalnego materiału są owoce cytrusowe... Ich kwaśny odczyn może destrukcyjnie działać na powierzchnię kamienia.
 
Marmur. Nie sposób nie wspomnieć o marmurach, które są niemal synonimem luksusu w stylowych, eleganckich wnętrzach.  Marmurowe schody, posadzki, parapety okienne nie są już rzadkością. Należy jednak pamiętać, że trwały, piękny wygląd kamienia zależy od  codziennej eksploatacji i pielęgnacji. Marmur ma bowiem swoje ograniczenia. Przykładowo w kuchni może reagować na olej i tłuszcz, w przedpokoju natomiast newralgicznym obszarem może być podłoga. Marmurowa posadzka źle bowiem znosi wnoszoną na butach wodę deszczową, błoto czy topniejący śnieg. Jej sprzątanie powinno polegać na zamiataniu i zmywaniu wodą z dodatkiem środka myjącego o zasadowym odczynie.
Granit. Jest chyba najbardziej trwałym i odpornym na działanie wody oraz środków czyszczących materiałem. To przesądza o jego uniwerslanym zastosowaniu nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że o ile zastosowany "w małej ilości" robi wrażenie, to jednak efekt skali w przypadku podłogi  czy ściany może już przytłaczać. Poza tym rozważyć należy, czy granit na podłodze nie będzie zbyt zimny lub śliski... Wreszcie połoga z granitu wygląda naprawdę imponująco, gdy jest pięknie wypolerowana i błyszcząca. To oznacza zdwojone wysiłki, by efekt taki osiągnąć.
Pomijając dylematy związane z wyborem odpowiedniego kamienia, podkreślić należy, że to materiał, który naprawdę odmienia wnętrze, nadając mu niepowtarzalny klimat. Sami zresztą oceńcie.
 
fot. decorpad.com
Obudowa kominka z kamienia
Obudowa kominka z kamienia
ciemny kamień na ścianę
Ciemny kamień na ścianie z kominkiem
Ściana z jasnego kamienia
fot. mespy.com
Ściana z kamienia w łazience
Jasny kamień w sypialni
Kamień w sypialni
Kamień na ścianie w kuchni
Kamień na ścianie w kuchni
Fot. Houzz

1 komentarz:

LewyAdam pisze...

Kamień może być super dodatkiem w każdym wnętrzu, trzeba tylko z głową go dawkować. Okna już macie zamówione? W firmie http://novatordom.pl możecie liczyć na spory ich wybór