poniedziałek, 2 czerwca 2014

Kolor w pokoju dziecka

Czy wiecie, że wybór koloru w pokoju dziecka może kształtować jego gust i preferencje w dorosłym życiu? Rozróżnianie barw nie jest umiejętnością, z którą się rodzimy. Choć małe dzieci żywo reagują na kolory, które widzą, zdolność pełnego rozróżniania barw pojawia się dopiero około 2 roku życia.
Kolory w pokoju dziecka
Utarło się, że ubranka, zabawki, a nawet pokoje niemowląt powinny być utrzymane w łagodnych pastelach. Niemal standardem jeszcze jest różowy zarezerwowany dla dziewczynki i niebieski dla chłopca. Powoli ten kolorystyczny dualizm przełamują inne barwy, nadal jednak delikatne, jakby z obawy, że zbytnia ich intensywność mogłaby nadmiernie pobudzać dzieci i utrudniać zasypianie. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że małe dzieci lubią zdecydowane, żywe kolory i wyraziste różnice między barwami. Najbardziej ich uwagę przyciąga czerwony, czarny i biały. 

Jakie kolory lubią dzieci?

 

Sprawdziła to marka Dekoral Fashion w ramach projektu Kolorowa Polska, gdzie dane na temat preferencji kolorystycznych dzieci, zostały podane przez ich rodziców. Okazuje się, że dzieciom w Polsce najbardziej podoba się zdecydowany niebieski kolor (Blue Jeans – 16% wskazań), delikatny róż (11%) i odcienie fioletu (Batystowy fiolet - 8%).
Niebieski w pokoju dziecka 
Niebieski w pokoju chłopca
Różowy w pokoju dziewczynki
Różowy w pokoju dziewczynki
Fiolet w pokoju młodzieżowym
Fiolet w pokoju dziecka
Fiolet w pokoju dziecka
Źródło: Dekoral

Brak komentarzy: