poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Jak wybrać stół do kuchni?

Czym kierujecie się przy zakupie mebli, np. stołu do kuchni? Stylem, ceną? To istotne elementy, ale jak mówią, "rozmiar też ma znaczenie"...:) Zanim zaczniecie biegać po sklepach, wyszukiwać kolejne inspiracje i pomysły na aranżację kuchni, warto dokładnie zmierzyć mieszkanie, żeby sprawdzić, jaką dysponujemy powierzchnią. Wtedy pytanie o kształt i wymiary stołu kuchennego nabiera sensu. Dlaczego?
Stół rozkładany Olivia w kolorze czereśnia antyczna
Gdybym miała mówić o sobie, zdecydowanie polecałabym stół okrągły. Jego największą zaletą jest to, że osoby przy stole mają ze sobą doskonały kontakt podczas posiłku. Plusem jest również brak kantów, opływowość kształtów, co docenią amatorzy praktyk feng shui... Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie wymaga trochę przestrzeni. Stół o średnicy 90-120 cm zabiera dodatkowe 60-80 cm powierzchni wokół stołu, które należy doliczyć, kiedy chcemy wygodnie usiąść na krzesłach. Dla 4-6 osób wystarczy rozkładany stół do 120 cm. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca na co dzień, ale podczas świątecznych posiłków lub kiedy podejmujemy gości potrafi zamienić się w stół owalny o długości 160-180 cm.

fot. zeointerior.com, Drewniany kompaktowy (składany) stolik do kuchni dla 2 osób
Jeśli zwykle potrzebujemy stołu tylko dla 2 osób, stół kwadratowy ma tę przewagę, że stać może przy ścianie lub w rogu pomieszczenia, zajmując minimum powierzchni. Podobnie w przypadku 4-5 osobowej rodziny stół możemy dosunąć do ściany. Stół kwadratowy lub prostokątny wydaje się, z racji dopasowania swojego kształtu do pomieszczenia, bardziej ustawny.
Stół PAOLO na chromowanym stelażu, blat z płyty MDF lakierowanej na biało
Stół i krzesła Lux Alaska wykonane z palisandru oraz akacji indyjskiej. Meble z litego drewna.
Odrębną kwestią pozostaje materiał, z jakiego wykonany będzie stół. W przypadku większości kuchni sprawdzi się zapewne stół drewniany. Taki będzie trwały, solidny i stabilny. Poszukiwanie oszczędności zakończyć się może wyborem rozwiązania pośredniego. Stół z płyty fornirowanej lub MDF to jednak ostateczność... Na prawdziwe szaleństwo pozwolić sobie mogą posiadacze kuchni nowoczesnej. Tu pasować będzie zarówno awangardowy stół ze szkła i metalu.
Rozkładany stół Signal
X7 to rozsuwany stół z blatem w kolorze białym lakierowanym na wysoki połysk lub matowym.

Brak komentarzy: