poniedziałek, 22 września 2014

Przeszłości czar..., czyli kuchnia rustykalna

Moda na rustykalną kuchnię nie przemija, podobnie jak sentyment, z jakim wspominamy stare, dobre czasy. Drewniane meble, białe kafle pieca, wiszące na ścianie łyżki, durszlaki albo stare kredensy, w których mieściła się cała kuchenna zastawa. Do tego jeszcze suszące się zioła i grzyby, albo zawieszone gdzieś pod ręką cebula lub czosnek... A jak wy pamiętacie tradycyjną kuchnię?


Kuchnia rustykalna kojarzy się z bielą, ściany przecież dawniej bielone były wapnem. Tak najłatwiej było odświeżyć mieszkanie. Dzisiejsze białe meble, naśladujące ten tradycyjny styl, choć nowe, często są postarzane. Taki efekt daje ługowanie lub tzw. przecierki, które mają stworzyć efekt mebla "nadgryzionego zębem czasu".

Są też firmy, które do produkcji mebli rustykalnych wykorzystują surowce z odzysku. Do produkcji używają litego drewna, pochodzącego ze starych domów, skrzyń, palet. Możecie więc kupić mebel nowy, ale nie pozbawiony ducha przeszłości... Dodatkową korzyścią jest świadomość zakupu mebla przyjaznego środowisku, bo z recyklingu.

Gdzie znaleźć meble rustykalne? Możecie biegać po sklepach i galeriach, ale to wymaga czasu... Ja z reguły wybieram internet. Większość liczących się producentów handluje już online. Jeśli nie ma swojej strony, robi to na allegro. Poza tym tylko siedząc przed komputerem macie możliwość porównania cen oraz dokonania wyboru na spokojnie, bez presji wywieranej przez zniecierpliwionego handlowca. Wreszcie nie sposób wspomnieć o kolejnym plusie, kupując meble za pośrednictwem internetu, macie 10 dni na zwrot mebla, który nie spełnił oczekiwań...

Więcej na temat kuchni rustykalnej możecie poczytać na extradom.pl


Brak komentarzy: